Медичні довідки для дошкільнят та учнів: що потрібно знати перед початком нового навчального року?

  • 37

 

Медичні довідки для дошкільнят та учнів: що потрібно знати перед початком нового навчального року?

Міністерство охорони здоровʼя затвердило єдину форму медичної довідки, яка видається сімейним лікарем для зарахування дитини до закладів освіти всіх рівнів.

Про це сказав міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко під час наради під головуванням Премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля щодо підсумків 2023-2024 навчального року та підготовки закладів загальної середньої освіти до навчального року 2024-2025. 

Відповідні зміни затверджено наказом №1351 від 25.07.2023 «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку».

“Міністерство охорони здоров’я виступає чітко проти сидіння в чергах влітку заради отримання папірця для садочка чи школи, проти оглядів проведених лікарями поспіхом, бо в черзі ще 50 пацієнтів за довідками, проти масових направлень на флюорографію тільки тому, що дитині виповнилося 14, 15, 16 або 17 років, бо так вимагає наказ. Тому ми скасували такі морально застаріли норми. Натомість будуємо нову систему профілактики, яка орієнтована на реальні потреби кожної дитини, а не на формальні папірці-довідки для школи”, - зазначає міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Відтепер немає потреби проходити огляд у декількох лікарів, займати черги та отримувати довідки різної форми. Для вступу дитини до будь-якого закладу освіти видається уніфікована довідка № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)». Зазначимо: медичні довідки, що були видані до 1 жовтня 2023 року, вважаються дійсними протягом року. Обстеження дитини сімейним лікарем враховує всі базові вимоги для зарахування її до дитячого садочка та школи. Огляд включає збір анамнезу, повне фізикальне обстеження, перевірку наявності ознак гострої хвороби або хронічних станів, а також вимір зросту та маси тіла, дослідження гостроти зору, слуху (шепітна мова), постави та плантографії, інші обстеження. Лише у разі виявлення відхилень чи хвороб сімейний лікар направляє дитину до лікаря-спеціаліста. Обов’язково перед садочком та школою дитину оглядає лікар-стоматолог. Варто зауважити, що дитина може пройти медичне обстеження в будь-який зручний час протягом року, не чекаючи закінчення навчального року або ж початку літа. Результати цього обстеження є чинними впродовж року з дати його проходження.Медичні огляди для зарахування дитини до закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших закладів освіти проводяться у випадку, якщо це вимагається закладом освіти чи умовами прийому на навчання.

Зазначимо, що для отримання довідки у дитини повинні бути обовʼязкові щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Медичні огляди для зарахування дитини до дитячого садка або школи є обов’язковими. В Україні для дітей застосовуються наступні профілактичні медичні огляди: 

- медогляди новонароджених та дітей до їх вступу в дошкільні навчальні заклади;

- медогляди дітей перед вступом до закладів освіти; 

- медогляди здобувачів дошкільної освіти; 

- медогляди здобувачів середньої освіти;

- медогляди здобувачів інших рівнів освіти не є обов’язковими і проводяться, якщо цього вимагають заклади освіти.

Обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів закладів середньої освіти проводяться щорічно відповідно до порядку, затвердженого постановою КМУ від 20 січня 2021 р. № 31. За результатом медогляду так само видається довідка № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)». Під час обов’язкових медичних профілактичних оглядів лікарі оглядають та проводять обстеження учнів,  роблять висновок про стан їх здоров’я, визначають групу для занять фізичною культурою, надають рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування (за наявності показань), профілактичних щеплень, режиму харчування та здійснення інших заходів. Варто зазначити, що такі щорічні огляди не обовʼязково мають проводитись перед початком навчального року. Нагадаємо, що наказ МОЗ від 16 серпня 2010 року № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів», який передбачав, зокрема, необхідність направлення всіх дітей на флюорографію у віці 14, 15, 16 та 17, років, а направлення на огляд до лікарів-спеціалістів (дитячий хірург, ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог тощо) у віці 6, 11, 14, 15, втратив чинність. А проведення медоглядів дітей перед вступом у заклади освіти наразі регулюється наказом МОЗ № 1351 від 25.07.2023 «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку».

https://kharkivoda.gov.ua/news/127323