Навчально-інноваційний Кластер 3D «Діалог. Довіра. Добробут» провів чергову онлайн-нараду

15 жовтня 2024 року відбулася онлайн-нарада для учасників Інноваційно-навчального 3D Кластеру, на якій були присутні 11 представниць, відповідальних за зв’язки з громадськістю від місцевих органів влади. Захід мав кілька важливих цілей:

Моніторинг створення Мережі громадських рад в цільових громадах Кластеру.

Обговорення процесу приєднання громад до електронної Платформи e-Dem та Платформи СВОЇ.

Презентація та обговорення прийнятого Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування».

Новий Закон про народовладдя: головні новели

Цей Закон, ухвалений 9 травня 2024 року, значно посилює залученість громадян до управлінських процесів на місцевому рівні. Він запроваджує низку нових інструментів участі, таких як:

Громадські збори, референдуми, ради, слухання

Участь у плануванні та розподілі бюджету громади

Консультації та громадські ініціативи

Оцінювання діяльності влади

Звіти голови та депутатів перед громадою

Окремо варто відзначити, що Закон дає молоді від 14 років право брати участь у всіх процесах партисипації та управління.

Також важливо, що внутрішньо переміщені особи (ВПО) тепер визнаються повноправними учасниками соціально-економічного життя громади, що значно розширює їх можливості впливу.

Важливі терміни для громад:

До 1 січня 2027 року всі громади мають затвердити новий або оновлений Статут, який включатиме всі інструменти народовладдя. Тим часом громади можуть працювати за окремими положеннями, але це створює певні труднощі для всіх сторін.

Платформи для електронної демократії

Запровадження інструментів демократії через Платформу e-DEM є важливим кроком. Вона дозволяє громадянам брати участь у:

Електронних петиціях

Е-консультаціях

Е-Громадському бюджеті

Це значно розширює можливості для мешканців висловлювати свою думку щодо важливих питань, навіть не виходячи з дому.

Результати онлайн зустрічі:

Учасники Кластеру вирішили розпочати централізовану розробку Статутів громад, засновану на спільному досвіді та знаннях.

Було визнано, що прийняті Статути підвищать прозорість діяльності влади та зміцнять довіру між громадянами та органами управління.

Чому це ефективно для громад?

Створення Навчально-інноваційного Кластеру 3D «Діалог. Довіра. Добробут» сприяє впровадженню нових підходів до управління громадою, залученню громадян до процесів прийняття рішень та покращенню якості життя через участь у плануванні бюджету та місцевих ініціатив.

Про проєкт та учасників:

У рамках проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні: ФАЗА ІІ» програми SDLG (Сталий розвиток через вдосконалене місцеве врядування), ініційованого VNG International за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів, створено Навчально-інноваційний Кластер 3D «Діалог. Довіра. Добробут». Це об’єднання територіальних громад з метою запровадження нових форм партисипації для підвищення ефективності місцевого управління та залучення громадян до процесів прийняття рішень.

До складу Кластеру увійшло 12 територіальних громад із шести регіонів України:

Бериславська громада (Херсонська область) - «Бериславська Міська Рада»

Баштанська громада (Миколаївська область) - Баштанська міська рада

Високопільська громада (Херсонська область) - Високопільська селищна військова адміністрація

Недригайлівська громада (Сумська область) - Недригайлівська селищна рада

Наталинська громада (Харківська область) - Наталинська територіальна громада

Очаківська громада (Миколаївська область) - Очаківська міська рада

Перещепинська громада (Дніпропетровська область) - Перещепинська міська територіальна громада

Підгородненська громада (Дніпропетровська область) - Підгородненська ОТГ

Першотравенська громада (Дніпропетровська область) - Першотравенська громада

Первомайська громада (Миколаївська область) - Первомайська міська рада

Снігурівська громада (Миколаївська область) - Снігурівська ОТГ

Талалаївська громада (Чернігівська область) - Талалаївська селищна територіальна громада

Координатор напряму 3 "Децентралізація і демократизація" — Наталія Бойко, яка керує реалізацією цих важливих реформ у цільових громадах Проєкту.

#VNGInternationalUkraine #SDLGUkraine #3DKluster