Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, тому нагадуємо про важливість профілактики та раннього виявлення онкологічних захворювань

Онкологічні хвороби залишаються серед головних причин смертності у світі. В Україні щороку діагностується понад 100 тисяч нових випадків раку. За даними Національного канцер-реєстру України, у 2023 році було зареєстровано 110 022 нових випадки злоякісних новоутворень (52 626 — у чоловіків, 57 396 — у жінок). На початок 2024 року під медичним наглядом перебувало 1 153 519 пацієнтів із діагнозом онкологічного захворювання.

У жінок найчастіше діагностують рак молочної залози, шкіри та шийки матки. У чоловіків переважають випадки раку легень, шкіри та простати. Незалежно від статі поширеним в Україні є колоректальний рак.

Про профілактику, скринінг і ранню діагностику злоякісних новоутворень розповідає лікарка-онкохірургиня Київського обласного онкологічного диспансеру, виконавча директорка GMKA в Україні Інеса Гуйванюк.

Раннє виявлення раку суттєво збільшує шанси на успішне лікування!

Є два підходи для раннього виявлення злоякісних захворювань: скринінг і рання діагностика.

Скринінг — це обстеження безсимптомних пацієнтів для раннього виявлення найпоширеніших злоякісних захворювань, що водночас є економічно виправданим на системному рівні.

Рання діагностика — це обстеження пацієнтів за наявності симптомів. Вона проводиться незалежно від віку і статі.

Для скринінгу МОЗ рекомендує проходити такі регулярні обстеження відповідно до статі та віку:

  • для діагностики раку шийки матки треба проходити ПАП – або ПЛР-тест жінкам віком від 30–35 років і до 55 років раз на 10 років; жінкам від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на п’ять років; жінкам віком 21–35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, — відразу. Для скринінгу раку молочної залози — мамографія кожні 2 роки, починаючи з 50 років або з 40 років для жінок з груп ризику;
  • і жінкам, і чоловікам для скринінгу колоректального раку — тест калу на приховану кров або на фекальний імунохімічний тест (ФІТ) кожні 2 роки, починаючи з 50 років.

Якщо у вашій сім’ї були випадки злоякісних новоутворень, особливо в родичів першої лінії (мати, батько, брат, сестра), важливо обговорити з лікарем можливість генетичного тестування. Воно допоможе оцінити ризик і за необхідності спланувати подальші кроки. Наприклад, частіше проходити профілактичні огляди.

До злоякісних новоутворень, пов’язаних зі спадковими мутаціями, належать:

  • рак молочної залози, тіла матки та яєчників;
  • колоректальний рак за спадкових синдромів;
  • рак підшлункової залози.

У суспільстві існують протилежні ставлення до хвороби: канцерофобія — страх захворіти на рак та повне ігнорування симптомів. Обидві ці крайності можуть мати руйнівні наслідки для здоров’я людини. Натомість необхідно зберігати баланс — уважно дослухатися до самопочуття і дотримуватися здорового способу життя:

  • збалансовано харчуватися (напр., обмежити вживання обробленого м’яса, збагатити раціон рослинною їжею);
  • включити рухову активність у щоденну рутину;
  • відмовитися від куріння та обмежити алкоголь;
  • мати здоровий сон;
  • використовувати сонцезахист для шкіри та не перебувати тривалий час під прямою дією сонячних променів;
  • варто вакцинуватися: від вірусу папіломи людини, який може викликати рак шийки матки, і від гепатиту B, який може стати причиною раку печінки.

Дотримання цих рекомендацій допоможе мінімізувати вплив чинників, які викликають онкохвороби.

Якщо у вас загальне нездужання, і після огляду сімейний лікар рекомендує звичайний протизапальний засіб або просто модифікацію харчування, це не означає, що він некомпетентний. Треба дослухатися до рекомендацій, а не вирушати одразу до онколога, щоб безпідставно шукати в себе злоякісні пухлини.

Якщо з’явилися певні симптоми або ознаки захворювання, потрібно звертатися до лікаря, насамперед до сімейного (а не застосовувати поради з інтернету).

В Україні завдяки Програмі медичних гарантій громадяни можуть безоплатно отримати медичну допомогу: консультації, діагностику та лікування у будь-якому закладі охорони здоров’я, який уклав договір із Національною службою здоров’я України.

Джерело – сайт ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ»

Фото без опису